DLA KOGO:
WEBINARIUM DEDYKOWANE JEST PROJEKTANTOM, WYKONAWCOM, PRACOWNIKOM URZĘDÓW ZWIĄZANYCH Z ZIELENIĄ W MIASTACH ORAZ STUDENTOM.
PROGRAM SZKOLENIA:
Szkolenie zostało podzielne na 3 części trwające od 90 do 120 minut. Po każdej z nich, Uczestnicy będą mogli zadawać prelegentom pytania za pomocą dostępnego na stronie „czatu”. Z uwagi na ograniczony czas trwania prelekcji, prosimy o przemyślane pytania, związane wyłącznie z omawianą tematyką.
CZĘŚĆ I:
mgr inż. Zbigniew Chachulski, Rzeczoznawca PTChD
Tytuł wykładu: Omówienie i ocena stosowanych wzmocnień mechanicznych na drzewach.
Konspekt:
Wzmocnienia mechaniczne traktowane jako zabiegi chirurgiczne, przyczyniają się do zmian w dotychczasowej konstrukcji danego drzewa, poprzez wbudowanie (zainstalowanie) elementów obcych. Zabieg taki ma na celu nie dopuścić do nieodwracalnych zmian w konstrukcji drzewa, tj. wyłamań kanarów, rozłamania pnia, a nawet wykrotu całego drzewa. Aby wzmocnienie zastosować w sposób poprawny, niezbędna jest odpowiednia wiedza. W innym przypadku, może się ono przyczynić do wręcz odwrotnego skutku, czyli przyspieszenia wyłamania lub rozłamania drzewa poddanego takiemu zabiegowi. W czasie wykładu zostaną omówione poszczególne typy wzmocnień w przypadku drzew, czyli: wiązania sztywne, elastyczne, odciągi i podpory, jak również efekty ich zastosowania po latach, w tym błędy i ich konsekwencje.
CZĘŚĆ II:
prof. dr hab. Tomasz Oszako, Zakład Ochrony Lasu, Instytut Badawczy Leśnictwa
Tytuł wykładu: Najważniejsze choroby atakujące drzewa rosnące na terenach miast i osiedli
Konspekt:
Drzewa rosnące na terenach miast i osiedli, atakowane są przez specyficzną grupę chorób, powodowanych przez organizmy stosunkowo łatwo wnikające do wnętrza drzew, poprzez wszelkiego typu uszkodzenia pni, konarów i korzeni. Niemniej przy rozpoznawaniu przyczyn zmian chorobowych na drzewach, na wstępie należy wykluczyć czynniki abiotyczne. Na wykładzie zostaną omówione przede wszystkim choroby przyczyniające się do zmian jakościowych i ilościowych drewna, tym samym statyki pni czy architektury korony, doprowadzających do przyspieszonej śmierci drzew lub ich uszkodzenia (złomy, wywroty). Omówione zostaną choroby dotykające drzewa w mieście (np. mączniak dębu, antraknoza platana itp.)
CZĘŚĆ III:
dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, SGGW Instytut Nauk Ogrodniczych, Katedra Ochrony Środowiska
Temat wykładu: Znaczenie roślin toksycznych i alergennych w środowisku miejskim.
Konspekt:
Asortyment roślin oferowanych na rynku z każdym sezonem staje się bogatszy. Niektóre z nich jednak należy stosować z dużą rozwagą, ponieważ mogą wykazywać cechy alergiczne lub nawet być toksyczne dla człowieka. Jak z nimi postępować, aby, ich niekorzystne oddziaływanie na otoczenie było jak najmniejsze. Na wykładzie zostaną poruszone między innymi takie zagadnienia jak:
– przykłady roślin, stosowanych na terenach zieleni, które wykazują właściwości alergiczne lub toksyczne dla człowieka;
– sposoby ograniczenia niekorzystnego wpływy na otoczenie, roślin alergicznych i toksycznych;
– przedstawienie i omówienie wykazu roślin wywołujących zmiany alergiczne u człowieka, z podziałem ich według stopnia nasilenia niekorzystnego oddziaływania.
DODATKOWE INFORMACJE:
Każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie uczestnictwa w szkoleniu wysyłany na wskazany podczas rejestracji adres korespondencyjny.
KOSZT UCZESTNICTWA W SZKOLENIU:
CZŁONKOWIE PTCHD* oraz SITO-NOT
*(z opłaconymi składkami członkowskimi)
185,00 PLN + VAT
POZOSTALI
ZAINTERESOWANI
235,00 PLN+ VAT
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia, przesłanie na adres poczta@ptchd.org.pl oraz dokonanie wpłaty na konto PTChD:
BNP PARIBAS 06 1600 1462 1892 3266 7000 0001
Termin nadsyłania zgłoszeń i wniesienia wpłat w nieprzekraczalnym terminie do 01.03.2021r.
Ze względów organizacyjnych prosimy o dotrzymanie powyższego terminu.
Liczba miejsc ograniczona, organizator zastrzega sobie prawo wcześniejszego zamknięcia listy.