Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew-NOT zaprasza do lektury reportażu z Konferencji naukowo-szkoleniowej pn. „Znaczenie drzew w projektach rewitalizacji terenów zieleni oraz miejskich przestrzeni publicznych na przykładzie miasta Łodzi” autorstwa Marka Kubackiego.
Prezes PTChD
Jerzy Gągorowski
+48 602 214 983
—
Reportaż z konferencji.
Marek Kubacki
20.10.2023 r.
Tradycją Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew-NOT jest, że w każdym roku Zarząd Główny stwarza możliwość spotkania się jego członkom, organizując min. konferencje wyjazdowe. Jedynie okres pandemiczny, ale tylko częściowo, nieco ją zakłócił!
Z reguły są to dwie możliwości spotkań, jedna w trakcie konferencji organizowanej na terenie Polski i druga na wyjeździe zagranicznym. O ile wyjazdy zagraniczne spoczywają „na barkach” ZG, o tyle w organizację spotkań krajowych włączani są często członkowie działający na odwiedzanym terenie. Podobnie było i w tym 2023 roku.
W dniach 21-22 września Łódź oraz kilka miejscowości w woj. łódzkim było miejscem konferencji pt. „Znaczenie drzew we współczesnych projektach rewitalizacji terenów zieleni oraz miejskich przestrzeni publicznych”. Współorganizatorami tej imprezy byli Kol. Kol. Sylwester Pawlak i Gabriel Skrzypczyński oraz …piszący te słowa.
Ponieważ upłynął już miesiąc od tej imprezy, opadł przysłowiowy kurz i… emocje,przedstawiam krótką z niej, relację. Jako współodpowiedzialny za jej treść i.. „jakość” skupię się jedynie na przypomnieniu uczestnikom, miejsc i sytuacji, w których brali udział, a tym, którzy w niej nie uczestniczyli przybliżę nieco, to, co w jej trakcie miało miejsce. Ocenę pozostawiając tym, którzy w niej uczestniczyli i „rozwieźli po Polsce” swoją opinię o niej!
Dzień pierwszy, czwartek 21 września 2023 r., odbywał się na terenie Miasta Łodzi, która w roku 2023 obchodzi swoje 600-lecie, toteż min. cześć pamiątek, które uczestnicy otrzymali była oznakowana logo tego wydarzenia!
Impreza rozpoczęła się o godz. 11,00 w tzw. Miejscu Spotkań, miejscu, w którym koncentruje się działalność stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani, w ramach, którego działa grupa Społecznych Opiekunów Drzew, z którymi od lat współpracuję nie tylko ja, ale również nasze PTChD (np. patronat nad Społecznym Rokiem Stefana Rogowicza w 2021 roku!). Miejsce to zostało wybrane również z tego powodu, że w jego pobliżu od kilku lat jest realizowany przez UM Łodzi projekt inwestycyjno-rewitalizacyjny – „Zielone Stare Polesie”.
W ramach tego projektu okoliczne ulice zamieniane są w tzw. „woonerfy” (po polsku podwórce), czyli nowy sposób organizowania „życia ulicznego” (spowalniacze ruchu, bogata mała architektura) oraz są prowadzone liczne obsadzenia ulic drzewami. Trzeba tutaj wspomnieć, że dzielnica Polesie należy do najsłabiej zazielenionych dzielnic Łodzi, dlatego tutaj powstał przed laty ten projekt. W trakcie tych prac posadzono (oraz nadal są sadzone) dorodne drzewa na ulicach, na których nigdy ich nie było, a część istniejących starych drzew, jest adaptowana w trakcie realizowanych projektów.
Po kilku wstępnych wystąpieniach (min. przedstawiciela UM Łodzi, Dyr. Macieja Riemera), uczestnicy konferencji udali się na wspólny spacer po Łodzi, najpierw w towarzystwie Szymona Iwanowskiego, Wiceprezesa Stowarzyszenia, który oprowadził nas po okolicznych ulicach, na których już zostały zrealizowane prace i można było zobaczyć ich efekty, a na innych mogliśmy zobaczyć jak są one aktualnie realizowane.
Przygotowując program tej części zakładałem, że pokażemy te obiekty bez tzw. „lukru”, stąd oprowadzającym był Szymon, który, na co dzień widział, jak były i jak są realizowane te prace, bo jest także mieszkańcem tej dzielnicy. Swoimi refleksjami dzielił się z nami obficie.
Na zdjęciach powyżej, uczestnicy konferencji w trakcie spaceru po Starym Polesiu.
Po opuszczeniu Starego Polesia, przenieśliśmy się szybko autobusem łódzkiego MPK oddanym do naszej dyspozycji (dzięki Urzędowi Miasta Łodzi) do centrum, aby kontynuować nasz spacer (w towarzystwie łódzkiego przewodnika) przez tzw. Pasaż Róży (rozświetlony tysiącami lusterek osadzonych na elewacji kamienicy).
Pasaż Róży.
Następnie ul. Piotrkowską, ul. Nawrot (nowe nasadzenia drzew), ul. Włókienniczą (rewitalizacja obszarowa centrum miasta oraz nowe nasadzenia)
Rewitalizacja ul. Włókienniczej.
i ul. Jaracza (nasadzenia nowych drzew) na ul. Więckowskiego 4, aby zobaczyć tzw. „Narodziny dnia”, dzieło wybitnego polskiego artysty plastyka zamieszkałego w Paryżu Wojciecha Siudmaka.
Instalacja W. Siudmaka „Narodziny dnia”.
Kolejny etap, to odwiedziny w Parku im. B-pa M. Klepacza, gdzie rośnie dąb „Fabrykant” wybrany, w głosowaniu internautów z wielu krajów, „Europejskim Drzewem Roku 2023”.
Pod dębem Fabrykant.
Ostatnia merytoryczna część tego intensywnego dnia, to spacer po tzw. Księżym Młynie, czyli dawnym imperium przemysłowym jednego z największych łódzkich fabrykantów- Karola Scheiblera. Obecnie ten rejon miasta, jest intensywnie rewaloryzowany i staje się powoli artystyczno-kulturalnym centrum Łodzi.
Na zakończenie dnia, tradycyjna wspólna kolacja, w trakcie, której uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty, z ręki Szanownego Pana Prezesa PTChD Jerzego Gągorowskiego oraz zostali obdarowani różnego rodzaju podarunkami na pamiątkę pobytu w Łodzi.
Dzień drugi naszej imprezy, czyli piątek 22 września 2023 r., był zaplanowany jako dzień wyjazdu poza Łódź, a jego współorganizatorami byli – Kol. Sylwester Pawlak oraz Kol. Gabriel Skrzypczyński.
S. Pawlak zaprezentował uczestnikom obiekty na terenie Miasta Zgierza, przy których jego Firma (i brata Rafała oczywiście) wykonywała różne prace, najpierw na terenie Parku Miejskiego (wzdłuż początkowego biegu rzeki Bzury),
a następnie na terenie tzw. „Miasta Tkaczy”, oba te projekty spowodowały wśród koleżeństwa duże zainteresowanie, a „Miasto Tkaczy” wywołało wręcz u niektórych „euforię”. Wielokrotnie słyszałem z ust naszych Koleżanek i Kolegów, …szkoda, iż projekt ten jest tak mało rozreklamowany szerszemu ogółowi nasze społeczeństwa. Praktycznie poza lokalnymi mediami, nikt na jego temat nie informuje, a jest tego wart!
Uczestnicy opuszczają Muzeum Miasta, gdzie min. oglądali makietę starego miasta Zgierz.
Tych, co nie mieli okazji się z nim zapoznać informuję, że jest to kompleksowy remont domków po dawnych zgierskich tkaczach wraz z rewitalizacją całego obszaru (również remonty ulic, tworzenie miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych oraz obiektów kulturalnych i gastronomicznych wraz z jego intensywnym zazielenianiem).
Zgierz „Miasto Tkaczy”.
Dodatkowym walorem tego naszego spaceru po Zgierzu był udział w nim przez cały czas Prezydenta Zgierza Pana Przemysława Staniszewskiego oraz jego współpracowników, którzy obficie udzielali wszelkich interesujących nas informacji. W początkowej fazie spaceru towarzyszyli nam również przedstawiciele lokalnych mediów, z którymi nasze Koleżanki i Koledzy dzielili się swoimi refleksjami.
Kol. M. Gronczewska dzieli się swoimi refleksjami z Radiem Łódź.
W samo południe wyjechaliśmy z gościnnego Zgierza do nie mniej gościnnego Zadzimia, gdzie przy rewaloryzacji zabytkowego parku przypałacowego (niestety pałac czeka na „swój czas”) pracowała Firma G. Skrzypczyńskiego.
W parku tym przywitał nas Wójt Gminy Zadzim Pan Krzysztof Woźniak, który wspólnie z wykonawcą prac oprowadzali nas po nim i opowiadali o jego historii oraz pracach, jakie zostały w nim wykonane.
Powitanie uczestników w parku przez Wójta Gminy Zadzim.
Spacer po parku w Zadzimiu.
Z Zadzimia, przejechaliśmy do Miasta Warta nad rzeką Wartą, aby na tzw. starorzeczu rz. Warty obejrzeć zrealizowany „od podstaw” (od projektu po wybudowanie), przez Firmę G. Skrzypczyńskiego, ogólnodostępny obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy. O obiekcie tym szczegółowo opowiadał nam w trakcie spaceru, sam jego Wykonawca.
G. Skrzypczyński prezentuje plan i opowiada o zabudowie starorzecza Warty.
Na koniec obiad nad zaporowym jeziorem Jeziorsko (na rzece Warcie), w trakcie, którego formalnie została zakończona przez Pana Prezesa PTChD nasza konferencja, tradycyjna „żegniaczka” z niektórymi uczestnikami, następnie powrót do Łodzi, kolejne pożegnania i… do następnego spotkania!